QR Kodu / Resimli Kare Kod Oluşturma

Burada çeşitli amaçlarla QR Kodu / Kare Kod oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz kare koda resim ekleyebilirsiniz.

Kodları vektör çizim şeklinde (SVG) indirebilirsiniz. Böylece karekodu istediğiniz kadar büyültüp küçültebilirsiniz.


QR Kod Boyutu


Karekodun ortasına en çok 1 MB boyutunda bir resim veya logo ekleyebilirsinizBETA! (Zorunlu değil).


QR Kodu / Kare Kod Nedir?

QR Kodu / Kare Kod (Quick Response Code / Hızlı Tepki Kodu), iki boyutlu matris barkodların bir çeşididir. İlk olarak Japon otomotiv endüstrisinde kullanılmıştır.

Barkodlar, makineler tarafından okunabilen etiketlerdir. Bu etiketlerin içinde sayısal ve / veya metin halinde bazı değerler bulunur. Barkodlar sayesinde bu değerler barkod okuyucular tarafından kolaylıkla okunarak sayısal veya alfasayısal veriye çevrilir ve bilgisayar ve diğer aygıtlara aktarılabilir.

QR Kodu, diğer barkodlardan farklı olarak hızlı okunması, geniş karakter saklama kapasitesi, hata düzeltme özelliği, sayısal, alfasayısal, ikili (0 ve 1'lerden oluşan sayısal veriler) ve kanji (Çince karakterler) karakterleri saklayabilme ve farklı karakter kodlamalarını (ascii, utf-8 vs.) kullanabilmeleriyle öne çıkmıştır.

QR Kodu / Kare Kod kullanarak, sayısal görüntüleme aygıtlarında (cep telefonu, bilgisayar ekranı) ve basılı materyalde (kitap, kartvizit vb.) metinler, web adresleri, kartvizit bilgileri gibi bilgiler görüntülenebilir / basılabilir ve bunlar cep telefonu veya uygun başka aygıtlar tarafından okunabilir.

Hatta QR Kodu / Kare Kod kullanarak bir SMS veya E-Postanın otomatik olarak gönderilmesi sağlanabilir.

QR Kodlarını cep telefonlarından okuyabilmek için uygun bir yazılım yüklenmesi gerekir. Bu yazılımla, fotoğrafı çekilen veya başka bir şekilde cep telefonuna yüklenen QR Kodu / Kare Kod okunabilir. Okunan QR kodları bir E-Posta, bir SMS mesajı veya bir web adresi içeriyorsa posta veya SMS hemen görüntülenebilir veya web adresi açılabilir.

Dinamik karekod ve statik karekod nedir? Dinamik ve statik karekodun arasında ne fark vardır?

Bir karekodda yazılan veri değiştirilemez. Bir karta bastığınız karekod her zaman aynı veriyi gösterecektir.

Ancak dinamik kodlar, kodu ürettiğiniz sitedeki bir web adresine yönlendirirler. Yani aslında kodda yazan bir web adresidir. İlgili web sitesi bu adresi iptal ettiğinde veya bir değişiklik yaptığında karekodunuz bir işe yaramaz, karekod okutulduğunda sayfaya / siteye ulaşılamadı hatası alırsınız.

Tabi sitede genellikle tek sayfaya işaret eden bir web adresiniz olur ve buraya farklı türde şeyler (örneğin resimli kartvizit, lokanta menüsü …) koyabilir / görünmesini sağlayabilirsiniz. Görünecek bu bilgiyi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yani İnternette bir sayfanız olur. Tabi bunun karşılığında belirli bir süre için (aylık, yıllık) ücret isterler. Süre bittiğinde yeniden dönemlik ücret ödemeniz gerekir. Aksi halde karekod iptal olur.

Statik kodların içinde sizin belirttiğiniz veri yazılır (kartvizit, web adresi, WiFi şifresi, konum …), herhangi bir site ile bağlantısı olmaz. Okutulduklarında kodda yazan veri görüntülenir. Örneğin kodda bir kartvizit kayıtlıysa karekod okuyucu program doğrudan ilgili programı açar ve kartvizit görülür. Bir web adresi kayıtlıysa bu adres tarayıcı ile açılır. WiFi şifresi kayıtlıysa, WiFi bağlantısı için bir ekran görüntülenir.

Murat

merhaba siteniz güzel fakat logolu qr kodlar çalışmıyor.

Cemil

Karekodda fazla miktarda veri kodlanmışsa resimli olanlarda sorun çıkıyor. Veri miktarını mümkün olduğunca azaltmak ve mümkün olduğunca büyük karekod kullanmak gerekiyor. Ve mutlaka kullanmadan / basılmadan önce aynı ortam ve boyutta test edilmeli.

nur

bi sayfa olusturup şiir yazicam. qr kod ile giris yapilsin istiyorum yardımcı olursaniz sevinirim cok

gül özden

Merhaba.
OLuşturduğum kodu, isim, telefon, mail ve web adresi olacak şeklide sınırlandırdım.
Telefonumla tarattığımda isim harflerinden bazıları çince çıkıyor ?
ne yapabilirim.

necati

sanırım çözmüşsünüzdür. türkçe karakter kabul etmiyor.

Kuzgun Medya

İngilizce karakterler kullanmalısınız. Türkçe karakterleri kabul etmiyor.
İyi akşamlar.

elif

süreli bir qr kod mu

emin

QR kod olusturdum site üzerine yaptım ama şuan bulamıyorum QR kodu da kaydetmedim nasıl ulaşabilirim yardımcı olurmusunuz

onur

merhaba acaba sesi qr koda aktarabilir miyiz?

evren

karekodla yazışmak mümkünmü

Güvenli İletişim

Tabiki mümkün.Ama indirdiğiniz QR Kodu ona ulaştırmanız gerekmektedir.

Murat akbulut

İyi günler oluşturduğumuz karekodun kullanım süresi varmı veya herhangi bir ücreti? Kartvizit üzerine basıcağımız için soruyorum

Ali öz

Ortada logo lu olarak qr code olusturdum.
Okumuyor daha kötüsü bn kart bastirmaya verdim :((
Niye calismaz ??

Cemil

Kod oluşturulduktan sonra kullanacağınız boyutta okutarak test etmeniz gerekir. Oluşturduktan sonra zaten uyarı veriyor. Özellikle resimli kodlarda okumama durumu söz konusu olabilir.

Mahmut ÇAVUŞ

Hayırlı Günler; Bu web sitesi üzerinden QR kod oluşturup kartvizit, broşür üzerine baskı yaptıracağım. yarın lisans sorunu yada qr kodun aktifliğinde sorun yaşar mıyım. Bilgi verirseniz teşekkür ederim.

hesabet.com

Sitemizde oluşturduğunuz QR kodlarını, kodların satışını yapmamak ve kod oluşturma hizmetinde kullanmamak şartıyla serbestçe oluşturup ürünlerinizin üzerinde kullanabilirsiniz.

Aktifleştirme diye bir durum da söz konusu değildir. Oluşturulan kodların ve içindeki verilerin sitemizle bir ilgisi/bağımlılığı yoktur.

furkan

svg formatında indiriyorum fakat kullanılamıyor

Cemil

Biz denedik, kullanılabiliyor. Kodu büyük oluşturmayı deneyin. 1000x1000 kod oluşturma eklemişler.

recep göçmen

internetten qr code generator sitesinde qr kod ürettim ve buna göre kartvizit bastırdım. fakat 15 gün sonra deneme sürümümün bittiğini söylediler. Kartvizitlerdeki QR kodların boşa gitmemesi için elimdeki hazır QR koda link ekleyebileceğim ücretsiz bir site var mı :( yoksa 2000 tane kart boşa gidecek.

Cemil

Hazır koda link ekleme diye bir şey mümkün değil. Kodda yazan şey değişmez. Ama dinamik kod diye bir şey üretmişler. Kod aslında aynı ve statik ancak bir siteye bağımlı kalıyorsunuz. Kod, ilgili sitedeki bir sayfaya yönlendiriyor. Eğer dinamik kod üretilmişse aynı siteden değiştirmekten başka çare yok.

© Burada yayınlanan metinler kaynağı ve lisansı bildirilenler hariç hesabet.com'a ait özgün metinlerdir. Herhangi bir yerden alıntı değildir. Bu metinler derslerde kaynak olarak kullanılabilir ancak başka bir web sitesi, görsel veya yazılı ortamda yayınlanamaz.